Králičí hop

16. září 2011 v 12:25 | Terka |  Králíčci
Nejlepší věk kdy začít jsou 3 měsíce věku králíka. Ale již jsme začali učit i starší králíčky, dokonce jsme měli ve výcviku 3letou samici beránka. A skákání ji začalo velmi brzy bavit. Byla to však samička bytová, hýčkaná od svých dětí. Základní socializace a navázání dobrého vzájemného vztahu mezi člověkem a králíčkem je pro začátek výcviku velmi důležitý.

V počátcích se králíčci učí chodit v postroji. Dobrý postroj je proto jedna z nejdůležitějších pomůcek pro výcvik králičího hopu. Musí králíčkovi dobře sedět, nesmí mu být ani těsný (pod nasazený postroj musíme vsunout bez problémů prst), ani příliš volný, aby se králíčkovi při běhu nezachytávaly tlapky.

Teprve, když se v postroji králíčci pohybují s jistotou, začínáme je učit skákat. Skákání je pro králíky přirozená záležitost. Běh, skok i pohyb vpřed je pro ně obdobou lidských sportovních aktivit. Proto si velmi rádi proskakují překážkami sami, jakmile pochopí, že tato činnost je od nich žádaná a námi lidmi oceněná (pochoutka, pochvala).

Na začátku se učí přeskočit překážku jen 10cm vysokou. Když si vytvoří návyk, že kdykoliv ho majitel postaví před překážku, přeskočí ji, postavíme těchto 10cm vysokých překážek za sebou několik, cca ve vzdálenosti 1m.

Výchova králíků hopáků je obdobná jako výchova koní, postroj je pro ně jako pro koně udidlo. Musíme si tuto poučku pamatovat při každém zásahu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama